Chmury wyrazów, czyli kilka słów o wyrazach ukrytych w kształtach

Chmury słów są nie tylko ciekawymi, graficznymi wizualizacjami wyrazów, ale także ciekawym elementem, który można wykorzystać
w edukacji.  

Pozwalają one przykuć uwagę uczniów, zwiększają ich aktywność na lekcji i zaangażowanie. Mogą również służyć jako jeden ze sposobów do utrwalania pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi, które wyeksponować można w klasowej gazetce lub w celu podsumowania zajęć dydaktycznych (zebrania informacji, ułatwienia ich zapamiętania). 

Innym przykładem ich zastosowania może być utworzenie listy nowych słówek z języka obcego w celu ich szybszego zapamiętania czy też wypisanie wyrazów, które kojarzą się uczniom z tematem lekcji lub treścią omawianej lektury. Ponadto za pomocą chmury słów możemy przedstawić logo klasy, szkoły czy samorządu. 

W celu zmotywowania uczniów, ciekawym pomysłem może okazać się stworzenie chmury wyrazów z ich mocnymi stronami, którą po wydrukowaniu będą mogli powiesić na swoich szafkach lub w innym widocznym miejscu. Chmury słów to także ciekawy sposób na uatrakcyjnienie lekcji informatyki.

Powiedzieliśmy o zaletach dla uczniów, lecz narzędzia do tworzenia chmur mogą być przydatne także dla nauczycieli. 
Słowa ukryte w grafice nie tylko kumulują w sobie wiele informacji, ale również wyzwalają wyobraźnię i kreatywność.

Znamy już zalety płynące z tworzenia chmur wyrazów, to teraz nadszedł czas, aby poznać narzędzia, które pozwolą nam je stworzyć:

1. Wordle jest narzędziem służącym do tworzenia chmury wyrazów
z tekstu, który wpisujemy. 
Wielkość chmury zależy od ilości wyrazów, jakie wpiszemy w tekście źródłowym. 
Jest to narzędzie, w którym mamy możliwość wyboru koloru tła, wielkości liter i rodzaju czcionki, a także układu wyrazów. Stworzoną przez nas chmurę możemy pobrać i wydrukować.


2. Tagxedo to kolejny program, który pozwala zmieniać słowa na wizualne obrazy. 
Słowa, które wpiszemy są dopasowane do kształtu, a częstotliwość ich występowania w tekście podkreślana jest większym rozmiarem. Narzędzie to daje nam możliwość wyboru czcionki, koloru, a także orientacji pisania słów. Ponadto aplikacja oferuje wiele kształtów chmur, w jakich docelowo ma być zlokalizowany wymyślony przez nas tekst. 
Tagxedo daje nam możliwość wgrania własnego obrazu i nie wymaga logowania.



3. Tagul jest narzędziem do tworzenia chmur słów, które
w odróżnieniu do poprzednich wymaga rejestracji.
Możemy zarejestrować się poprzez podaniu adresu e-mail lub połączenie z kontem na portalu Twitter, Facebook lub z kontem Google. 
Utworzone w programie chmury słów, podobnie jak w aplikacji Tagxedo mogą mieć różny kształt, czcionki i kolor.


4. Festisite jest ostatnim programem, który chciałam Wam przedstawić. Z jego pomocą możemy stworzyć baner, labirynt, rebus, spiralę, walentynkę lub falę. Wystarczy tylko wybrać interesujący nas kształt, a następnie wpisać dowolny tekst. Mamy możliwość wybrania rozmiaru i kształtu czcionki. 


Mam nadzieję, że zachęciłam Was do wypróbowania powyższych narzędzi i stworzenia własnych chmur słów. 

Na zakończenie prezentuję chmurę słów kojarzącą się z nazwą mojego bloga, którą utworzyłam w programie Tagul oraz cytat ukryty
w chmurze słów, która powstała przy użyciu programu Fastisite.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz